چگونه از چرم طبیعی نگهداری کنیم؟

چگونه از چرم طبیعی نگهداری کنیم؟

چگونه از چرم طبیعی نگهداری کنیم؟

نکات طلایی در خصوص نگهداری از محصولات چرمی
1400/5/4
0 نظر

چرم، به دلیل ساختار طبیعی خود دارای بافت نرم و حساس است که ممکن است بعد از مدتی چروک و دفرمه شود. به همین دلیل هنگامی که از کیف چرم خود به مدت طولانی استفاده نمی‌کنید داخل آن را با روزنامه پر کنید. این کار از چروک شدن کیف جلوگیری می‌کند.
بهتر است همین کار را برای کفش هایتان نیز انجام دهید. اگر داخل کیف یا کفشتان خالی بماند، خیلی  سریع فرم خود را از دست خواهند داد. نکته دیگری که به هنگام نگهداری از کیف چرم باید دقت کنید، نور خورشید است.
 
  
نور بیش از حد خورشید همان گونه که به پوست انسان آسیب می‌رساند به لوازم چرمی هم آسیب می‌زند. بنابراین کیف خود را در معرض نور خورشید قرار ندهید. یکی دیگر از روش های نگهداری از لوازم چرمی قرار دادن آنها در داخل کیسه های محافظ است.
همچنین با مراقبت های روزمره از چرم، با استفاده از روغن های مخصوص، می‌توانید طراوت و تازگی کیف چرم خود را حفظ کنید.
 
  
هميشه چرم را خوب گردگيري کنيد. اگر گل و گرد و خاک روي چرم بماند، به مرور زمان آن را خراب مي‌کند.
 
هر چند ماه يک بار، محصولات چرمي خود را با واکس چرم چرب کنيد. واکس چرم ماده مخصوصي است که براي همين محصول ساخته شده و مي‌توانيد از فروشگاه‌هاي محصول‌هاي چرمي تهيه کنيد. واکس معمولي، در درازمدت باعث خورده شدن سطح چرم مي‌شود.
 
  
چرم در رطوبت زياد کپک مي‌زند بنابراين آن را در جايي که بسيار مرطوب است نگهداري نکنيد. هيچ‌وقت هم چرم را در لفاف پلاستيکي نگه نداريد چون اين کار باعث مي‌شود که رطوبت احتمالي موجود در محصول چرمي خشک نشود.
 
بهتر است چرم را شب خوب واکس بزنيد و در جايي دربسته بگذاريد و تا صبح نگه داريد. چرمي که تازه واکس خورده و هنوز واکس به خوردش نرفته به سرعت در طول روز گردوخاک را به خود جذب مي‌کند و صدمه مي‌بيند، علاوه بر اين، رنگ چرم نيز تيره و کدر مي‌شود.
 
اگر لباس چرمي داريد، مراقب باشيد که روي آن عطر يا اسپري نپاشيد. عطر و اسپري موادي دارند که باعث مي‌شود برخي از مواد روي سطح چرم فرآوري شده حل شود و آن را خراب مي‌کند.
 
  
براي نگهداري چرم در خانه، آن را در کمدي دور از آفتاب و گردوخاک قرار دهيد.
 
اگر ماده‌اي روي چرم ريخته که با دستمال خشک پاک نمي‌شود، با کف صابون و يک اسفنج، به آرامي روي سطح چرم بکشيد و لکه را پاک کنيد و بعد با يک دستمال خشک، چرم را خشک کنيد.
 
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر