دسته بندی انواع چرم طبیعی

دسته بندی انواع چرم طبیعی

هر آنچه درباره انواع چرم باید بدانید!
1400/1/22
0 نظر

چرم حلال به طور عمده به دو دسته تقسیم می‌شود:

  • چرم سبك:
معمولا به چرم‌هایی گفته می‌شود كه از پوست گوسفند، بز و مانند آن بدست می آید.
 
  •  چرم نیمه سنگین: 
به چرمی گفته می شود که از پوست حیواناتی مانند کروکودیل و شتر مرغ به دست میآید این نوع چرم به علت کمیاب و گران قیمت بودن بیشتر در ساخت محصولاتی که جنبه تزیینی دارند و یا لوکس محسوب می شوند مورد استفاده قرار میگیرد .

  • چرم سنگین:
به طور معمول به چرم‌هایی گفته می‌شود كه از پوست گاو، گاومیش، شتر و مانندآن استحصال شده است.
 
البته محصولات دیگری از پوست حیوانات ساخته می‌شود، مانند: جیر، نبوك، اشبالت یا محصولات جدیدتری چون دبل فیس، كرك ، ناپلان ، روستیك و …
 
تفاوت ها و مشخصات چرم و سایر مشتقات پوست:
 
چرم: برای تولید آن از سطح روی پوست ـ پس از زدودن مو ـ استفاده می‌شود. بعد از مرحله دایكراست، كه رنگ نفوذی مورد نظر در آن تامین شده است، طی عملیات فینیشینگ ،رنگ توسط پیستوله‌های خودكار بر
روی آن پاشیده می‌شود. در حال حاضر حلال اكثر  رنگ‌ها و لاك‌های مصرفی در تولید چرم، آب است.
 
جیر: از لایه زیر پوست حیوان ، به دست می‌آید. تولید جیر با توجه به نوع سفارش، ممكن است تحت عملیات شیمیایی و مكانیكی مختلفی قرار گیرد.
 
نبوك: از روی پوست به دست می‌آید. همان سطحی كه موی حیوان روی آن می‌روید.
 
چرم کرومی: چرمی است که مواد اصلی در دباغی آن بر پایه کروم است وبر روی برخی چرم های کرومی را که رویه نامرغوبی دارند طرحی را بصورت مصنوعی چاپ میکنند که به آن چرم کرومی چاپی می گویند .
 
چرم اشبالت:  چرمی است شبیه جیر که از ورقه ورقه کردن چرم های ضخیم گاوی به دست می آید. این نوع چرم نسبت به جیر سطح پایین تر محسوب و طبقه بندی می گردد .
 
چرم ورنی:  چرمی است که از پوست گوساله تهیه می شود و رویه آن با لاک خاصی لعاب و پوشش داده می شود تا ظاهری براق پیدا نماید.
 
چرم گیاهی:  در دباغی این نوع چرم تا حد امکان از مواد و رنگ های شیمیایی استفاده نمی شود و به جای آن از رنگ های گیاهی، مواد و روغن های حیوانی استفاده می گردد. این نوع چرم به علت اینکه دارای بیشترین سازگاری با محیط زیست بوده و در اثر تماس با پوست انسان عوارضی ایجاد نمی کند، از بهترین انواع دباغی چرم به شمار می رود
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر