پارچه گاباردین (گاواردین) چیست و انواع آن کدامند؟

پارچه گاباردین (گاواردین) چیست و انواع آن کدامند؟

پارچه گاباردین (گاواردین) چیست و انواع آن کدامند؟

درباره پارچه گاواردین بیشتر بدانیم
1400/1/19
0 نظر

پارچه گاواردین کاملاً به‌طور سنتی از پشم بافته می‌شود، اما ممکن است از نوع پنبه‌ای، پلی‌استر، ریون یا هر ترکیبی باشد. آن‌هایی که از پلی‌استر ساخته می‌شوند گاهی اوقات به اسم گاباردرم نیز شناخته می‌شوند و انواع مختلفی دارند، اما وقتی صحبت از گاواردین می‌شود، اولین چیزی که به ذهن خطور می‌کند این است که پارچه‌ای سالم با پنبه یا پشم ظریف است.
 
از پارچه گاواردین برای دوخت لباس‌های مختلف استفاده می‌شود. عمدتاً خیاط‌ها از آن برای دوختن کت‌وشلوار و پالتو استفاده می‌کنند. گاواردین پارچه‌ای نسبتاً محکم و ضخیم است که گاهی از پارچه کتان برای بافت آن‌ها استفاده می‌کنند و از بافت سبکی برخوردار است.
پود پارچه گاواردین کاملاً در پشت پارچه قرار دارد بنابراین از روی پارچه قابل‌مشاهده نیست. تار این پارچه در سطح پارچه گاواردین قرار دارد و بیشتر در معرض سایش است اما هم چنان از دوام بالایی برخوردار است.
 
کاربرد پارچه گاواردین
 
 • این پارچه از آنجایی‌که پارچه‌ای ضخیم و مقاوم است، بیشتر برای استفاده فصلی مناسب است. پارچه گاواردین گرم است زیرا ضخیم است؛ بنابراین مردم‌ دوست ندارند آن را در تابستان بپوشند.
 • این پارچه برای لباس‌هایی مانند لباس ورزشی، دامن، ژاکت، کت بلند، شلوار و هم‌چنین شلوارهای ضخیم مانند شلوار جین، لباس بیرونی استفاده می‌شود. مردم همچنین پارچه گاواردین را برای ساخت لباس کار، کلاه، کیف و کفش استفاده می‌کنند زیرا ضد آب است.
 • لباس‌هایی که از پارچه گاواردین ساخته می‌شوند معمولاً برچسب دارند که فقط برای خشک‌شویی مناسب است، همان‌طور که برای منسوجات پشمی معمول است. گاواردین همچنین ممکن است با بافت گره‌ای که برای پارچه گاواردین یا بارانی استفاده می‌شود نیز ساخته شود.
 
ترکیب پارچه گاواردین
 
این پارچه معمولاً از الیاف‌های مختلفی مانند پنبه، پشم یا ابریشم بافته می‌شود و دارای بافت مورب است. این پارچه بسیار متراکم و دارای بافتی نرم است. در طی فرایند تولید پارچه گاواردین نه‌ تنها از الیاف پشم، بلکه از مواد دیگری استفاده می‌شود. متخصصان در طی تولید به آن فیبر اضافه می‌کنند. این ترکیب گاهی با پنبه یا مواد مصنوعی دیگر جابه‌جا می‌شود که بدون شک باعث تنوع در استفاده از پارچه می‌شود.
 
لازم به ذکر است که زمان تولید از ماده‌ای خام و طبیعی استفاده می‌شود که به درخشندگی پارچه گاواردین می‌افزاید و هر چه ترکیب مصنوعی الیاف بیشتر باشد، درخشش پارچه قوی‌تر می‌شود.
 
باگذشت سال‌ها موادی که برای تولید پارچه گاواردین نیاز بود تغییر کرده است. امروزه علاوه بر پشم از الیاف‌های دیگری مانند ویسکوز و الیاف مصنوعی برای تولید پارچه استفاده می‌کنند.
 
گاواردین برای اولین بار در رنگ‌های سیاه، خاکستری، آبی، سفید و ماسه‌ای تولید شد؛ اما اکنون تنوع رنگ پارچه گاواردین بسیار زیاد است و ممکن است به هزاران رنگ برسد. معمولاً گاواردین‌های تولیدشده فقط دارای رنگ‌های مختلف هستند و از طرح‌های متفاوت در سطح آن‌ها استفاده نمی‌شود.
 
ویژگی پارچه گاواردین
 
ویژگی‌های پارچه بسته به نوع الیاف موجود در ترکیب متفاوت است، اما خاصیت کلی آن شامل موارد زیر است:
 
 • گاواردین پارچه‌ای نرم و زیبا است، مخصوصاً هنگامی‌که برش داده می‌شود.
 • پارچه با وجود تراکم بالا کاملاً سبک و نرم است.
 • شکل را به ‌خوبی حفظ می‌کند و هنگام شستشو تغییر شکل نمی‌دهد.
 • نفوذ پذیری هوا در پارچه بسیار خوب است.
 • در برابر سایش و پارگی مقاوم است.
 • عملکرد خوبی در برابر اتو کشیدن دارد و به ‌راحتی توسط اتو صاف می‌شود.
 • پارچه گاواردین در برابر رطوبت مقاوم است.
 • نخ‌های پارچه آن‌قدر محکم پیچ خوردند که آب را دفع می‌کنند.
 • این پارچه متشکل از ۱۰۰٪ پلی‌استر است و از نظر ارزش کاملاً ارزان و به‌ صرفه است بنابراین توسط افرادی که تازه شروع به یادگیری اصول خیاطی می‌کنند بسیار محبوب است.
 • تراکم سطح پارچه‌ها ۲۹۰-۴۴۰ گرم در مترمربع است.
 • سمت پشت پارچه صاف است و سمت رویه نقش برجسته با الگوی راه‌ راه دارد.
 
 
انواع پارچه گاواردین
 
این پارچه انواع مختلفی دارد ازجمله این پارچه‌ها می‌توان به گاواردین پشمی، گاواردین ابریشمی، گاواردین پنبه‌ای، گاواردین سبک ‌وزن، گاواردین پلی ‌استر، گاواردین روشن، گاواردین لیوسل و گاواردین مخلوط پشم اشاره کرد. مهم‌ترین گاواردین نوع پشمی و ابریشمی آن است. از انواع گاواردین برای دوختن لباس مخصوصاً کت‌ و شلوار استفاده می‌شود.
 
پارچه گاواردین پلی‌استر
 
در تولید این نوع پارچه از کمی الیاف پلی‌استر استفاده می‌شود. این امر باعث می‌شود تا این نوع پارچه گاواردین نسبت به پارچه‌های هم نوع خود ارزان‌ تر باشد. از آن معمولاً برای لباس‌هایی مانند شلوار و دامن استفاده می‌شود تا در هنگام نشستن پارچه کمتر چروک شود.
 
پارچه گاواردین ابریشمی
 
پارچه گاواردین ابریشمی در اصل نوعی پارچه ضد آب است که درگذشته برای دوخت بارانی کاربرد داشته است. پارچه‌ای با بافت بارزتر و سبک‌تر از گاواردین پشمی است. گاواردین ابریشمی کاملاً از ابریشم تولید می‌شود. این نوع پارچه گاواردین ابریشم یا voile نامیده می‌شود. یکی از ویژگی‌های مهم گاواردین ابریشم ضد عرق است و این پارچه چروک نمی‌شود. علاوه بر این به دلیل بافت محکم، مقاوم، بادوام و ضد آب است.
 
پارچه گاواردین پشمی
 
گاواردین پشمی یک نوع دیگر از پارچه‌های گاواردین است و دارای نمای دوبعدی است در هنگام لمس گاواردین پشمی سطح آن صاف و خنک است. ماهیت این پارچه آن را بسیار جذاب و روان می‌کند؛ اما این خاصیت می‌تواند ظاهر محصول را هنگام دوخت و اتو خراب کند زیرا بسیاری از مصرف‌کنندگان از درخشش پارچه در هنگام اتو کردن مکرر شکایت کردند.
خطوط مورب روی موارد پشمی به‌وضوح قابل‌مشاهده است. در کارگاه‌های خیاطی قدیمی در ایران، حتماً باید یک یا دو خیاط ماهر که در کار با گاواردین تخصص داشته باشند وجود داشت تا لباس‌های سفارشی مردان را بدوزند. اگر قصد خرید پارچه‌های گاواردین پشمی رادارید سعی کنید آن را در اختیار خیاط‌های ماهر قرار دهید زیرا آن‌ها مهارت کار کردن با این نوع پارچه رادارند و به نکات موردنظر در هنگام دوخت توجه لازم را می‌کنند. در هنگام اتو کردن این پارچه باید به نکاتی که بر روی کاغذ سفید درون لباس قرار دارد توجه زیادی کرد.
 
جوانب مثبت و منفی پارچه گاواردین
 
 • شبکه قوی بین بافت پارچه گاواردین وجود دارد که ویژگی‌های قابل‌توجه مواد را توضیح می‌دهد.
 • دوام استثنایی محصول گاواردین باعث شده است این پارچه از دنیای مد کنار نرود و ظاهر اولیه، آن را برای سال‌های زیادی حفظ خواهد کرد.
 • این پارچه در ایجاد ظاهری زیبا در هنگام استفاده از این پارچه در لباس به‌ویژه برای برش‌های پیچیده بسیار زبان زد است. پارچه هنگام برش خوردن کاملاً روان و برجسته است.
 • پارچه ظاهر و فرم خود را به‌خوبی نگه می‌دارد. گاواردین هنگام شستشو تغییر شکل نمی‌دهد و عملاً کش نمی‌آید.
 • تولید این پارچه گاز گلخانه‌ای ایجاد نمی‌کند. این پارچه‌ها گردوغباری در نساجی منتشر نمی‌کند و پوشیدن آن‌ها بسیار راحت است.
 • نفوذپذیری رطوبت گاواردین کم است زیرا نخ‌های مورداستفاده در آن کاملاً پیچ‌خورده است و قطرات آب را دفع می‌کند.
 • مراقبت از آن آسان است. تمیز و مرتب بودن محصول گاواردین آسان است.
 • یکی از عواملی که باعث می‌شود تا پارچه گاواردین آسیب ببیند استفاده نکردن از مواد مرغوب در طی فرایند تولید آن است. کیفیت منفی شامل قابلیت جریان پذیری بالا است. مواد می‌تواند توسط سوزن دوخت آسیب ببیند.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر