پارچه پیچازی چه نوع پارچه ای است؟!

پارچه پیچازی چه نوع پارچه ای است؟!

پارچه پیچازی چه نوع پارچه ای است؟!

درباره پارچه پیچازی بیشتر بدانیم
1400/1/18
0 نظر

پارچه پیچازی از آن دست پارچه‌هایی است که هرگز از مد نمی‌افتد. فقط گاهی در برخی دوره‌های زمانی ممکن است به مد شماره یک روز تبدیل شود؛ و گرنه همیشه در بازار موجود است و همیشه هم افرادی هستند که لباس‌ها یا اکسسوری‌هایی از پارچه پیچازی بپوشند.
 
جنس پارچه پیچازی چیست؟
 
پارچه پیچازی یا تارتان در اصل از پشم بافته‌شده تهیه می‌شود. هر چند امروزه پارچه‌های غیرپشمی با طرح پیچازی هم وجود دارند.
برای مثال ممکن است پارچه آستری بارانی و کاپشن (مخصوصا لایه درونی کلاهشان) را که ضد آب است و طرح پیچازی دارد دیده باشید. این پارچه‌ها پیچازی به حساب نمی‌آیند؛ زیرا در تولید آن ها فقط از طرح پیچازی استفاده کرده‌اند.
 
پارچه پیچازی پشمی و ضخیم است، به‌همین‌دلیل برای پاییز و زمستان مناسب‌تر است. بااین‌حال انواع نازک‌تر آن هم در بازار موجود است.
 
طرح پیچازی چه شکلی است؟
 
الگوی پارچه پیچازی به‌صورت نوارهای عمودی و افقی است که طرحی تقریباً چهارخانه به آن می‌دهند. این نوارها به‌شکل متناوب از نخ‌های رنگی (که از قبل رنگشان کرده‌اند) بافته می‌شوند. درواقع تار و پود این پارچه با زاویه ۹۰ درجه و عمود بر هم قرار می‌گیرند.
 
 
چرا به این طرح پیچازی یا تارتان می‌گویند؟
 
تارتان در زبان گالیک یا گِیلیک که یکی از زبان‌های بومی کشور اسکاتلند است، به‌معنای خطوط متقاطع یا شکل صلیب است که در طرح این پارچه به کار می‌رود.
پارچه پیچازی و شطرنجی هر دو از نوع پارچه چهارخانه یا پِلِید (plaid) هستند. بااین‌حال تفاوت‌هایی مهم از نظر الگو دارند.
 
پارچه پیچازی همان پارچه چهارخانه است؛ با این تفاوت که در اسکاتلند به آن تارتان می‌گویند و در آمریکا آن را پلید می‌نامند. در انگلستان پلید حتی معنای متفاوتی دارد و به پارچه‌ای اطلاق می‌شود که مردمان هایلند (شهرستانی در اسکاتلند) در لباس‌شان استفاده می‌کردند.
 
البته برخی چهارخانه‌ها با پیچازی فرق دارند. زیرا در پیچازی نوارهای عمودی و افقی در هر دو جهت هم‌رنگ هستند و اندازه و پهنای آنها یکسان است، اما در برخی از پلیدها ممکن است نوارهای عمودی با افقی از نظر رنگ و اندازه هماهنگ نباشند.
 
پارچه شطرنجی همان پلید است با این تفاوت که کاملا متقارن است و معمولا فقط از دو رنگ تشکیل شده است.
 
پارچه پیچازی در طیف وسیعی از لباس‌ها و اکسسوری‌ها کاربرد دارد. دامن، شلوار، لباس، پیراهن، پانچو، کت و پالتوی تهیه‌شده از این پارچه واقعا زیبا می‌شوند. برای تولید اکسسوری‌هایی مانند روسری، شال‌گردن، کیف و کفش هم می‌توان از این پارچه در تمام یا بخشی از آنها استفاده کرد. پارچه پیچازی می‌تواند به‌عنوان آستر یا سجاف پالتو یا کت هم به کار برود؛ البته یادتان باشد معمولا برای آستر یا سجاف بارانی فقط از طرح پیچازی استفاده می‌کنند و معمولا پارچه پیچازی پشمی را در آن به کار نمی‌برند.
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر